Wybór odpowiednich butów narciarskich jest bardzo trudny, zwłaszcza dla kogoś, kto z nartami styka się po raz pierwszy i nie wie na co powinien zwrócić uwagę. Komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy to dwie podstawowe rzeczy, których szukają pasjonaci sportów zimowych. Jak dobrać buty narciarskie? Przeczytaj porady ekspertów.

Buty narciarskie są ogromnie ważnym elementem ekwipunku narciarza, niekiedy ważniejszym nawet niż same narty. Dlaczego? Ponieważ to właśnie buty przenoszą ciężar naszego ciała na narty, dzięki nim nie mamy problemów ze sterowaniem, a odpowiednio dobrane dbają o komfort i ciepło naszych stóp. Początkujący narciarze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem powinni zdecydować się na obuwie ultra lekkie i miękkie. Taki wybór pozwoli uniknąć otarć i ucisków, a jazdę uczynić lekką i przyjemną. Jeśli jesteśmy typem narciarza, który lubi długodystansową jazdę, a przy tym nie robi sobie za dużo przerw i postojów, powinniśmy zdecydować się na buty lekko usztywniane. Dla lubiących prędkość i kontrolę nad nartami miłośników szaleństw na stoku konieczny jest wybór sportowych modeli, które są bardzo usztywniane.

Jak wybrać buty narciarskie dla początkujących?

Każdy początkujący narciarz powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę butów, gdyż stawiając pierwsze kroki na stoku i doskonaląc jazdę spędzamy w nich długą część dnia. Skorupa buta powinna być miękka. Dzięki temu but łatwo się zakłada i ściąga. Miękkie obuwie narciarskie pozwala zachować neutralną, wyprostowaną pozycję, co daje dużą swobodę ruchów i zapewnia wygodę i komfort podczas jazdy. But wewnątrz powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości, które zapewnią nam ciepło i będą przepuszczać wilgoć na zewnątrz buta.

Buty narciarskie dla zaawansowanych

Sztywne buty dające większą energię na narty dają ogromny komfort i precyzję jazdy. Stopa jest dobrze utrzymana, dzięki temu czujemy się bezpiecznie na stoku. Do tego atrakcyjny, sportowy wygląd powoduje, że czujemy się pewnie i profesjonalnie. Modele butów narciarskich dla zaawansowanych narciarzy są zwykle dość sztywne. W takich butach dobrze będą czuć się osoby, które wypracowały sobie technikę jazdy i planują spędzić cały dzień szusując na stoku. Dobra jest także możliwość regulacji szerokości buta, przez co łatwiej dopasujemy go do swojej stopy. Profesjonaliści korzystają także z butów narciarskich mających dodatkową sportową regulację flex’u i wkładkę regulującą nachylenie.

Konstrukcja buta wykorzystuje dwie warstwy materiałów podwójnej gęstości, czyli sztywną powłokę zewnętrzną i miękką warstwę w środku, przez co nasza stopa idealnie się dopasowuje.

Wybierz odpowiednie narty dla siebie i oddaj się zimowemu szaleństwu!