Ultrasonografia jest podstawową metodą diagnostyczną wykorzystywaną w medycynie. Badanie to pozwala na wykrycie chorób i patologii w narządach, a także określenie ich położenia, wielkości i kształtu. Wśród różnych typów badań ultrasonograficznych szczególnie ważne dla kobiet jest USG dopochwowe, które stanowi współcześnie rutynowy element badania ginekologicznego.

USG dopochwowe – na czym polega badanie?

Dopochwowe USG to jedno z najczęstszych badań przeprowadzanych w diagnostyce ginekologicznej. Specjaliści z Kliniki Tazbir w Łodzi podkreślają, że obok cytologii powinno stanowić stały element wizyty u ginekologa. Na pewno należy je regularnie wykonywać u każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie. Badanie przeprowadza się przy pomocy sondy dopochwowej, można ocenić wówczas budowę i położenie macicy, wykryć wady anatomiczne, mięśniaki, guzy, torbiele, a także ocenić stan jajników i szyjki macicy oraz zmierzyć grubość endometrium. Badanie to jest także niezwykle przydatne do oceny bardzo wczesnej (kilkutygodniowej) ciąży,  w zaawansowanej wykonuje się już tylko USG przez powłoki brzuszne.

Przed badaniem należy poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki oraz pokazać mu wynik ostatnio wykonywanego badania USG. Pacjentka powinna mieć również opróżniony pęcherz moczowy.  Badanie trwa kilka lub kilkanaście minut, a jego wynik przedstawia się w formie zdjęcia lub filmu i słownego opisu.

Jak wygląda badanie dopochwowe USG?

Pacjentka, rozebrana od pasa w dół, kładzie się na kozetce. Następnie lekarz wprowadza ultrasonograficzną sondę do pochwy. Dzięki falom, jakie emituje na ekranie widoczne są narządy płciowe, a ginekolog może je wówczas dokładnie obejrzeć i zbadać. USG dopochwowe jest w pełni bezpieczne dla pacjentki, dzięki czemu może być wykonywane zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba. Podczas badania i tuż po nim kobieta nie odczuwa bólu ani dużego dyskomfortu.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie dopochwowego badania USG? Wskazania:

 • krwawienie z dróg rodnych,
 • występują bóle podbrzusza,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • problemy z donoszeniem ciąży,
 • bóle jajników,
 • podejrzenie zespołu policystycznych jajników,
 • podejrzenie anatomicznych wad narządów płciowych.

USG dopochwowe a USG przez powłoki brzuszne

 • USG dopochwowe jest dokładniejsze od USG przez powłoki brzuszne i w przeciwieństwie do niego nie wymaga wypełnionego pęcherza podczas badania.
 • USG dopochwowe przeprowadza się przy użyciu sondy wprowadzanej do pochwy, a tradycyjne USG przy pomocy głowicy przykładanej do brzucha.
 • USG dopochwowe można przeprowadzać we wczesnej ciąży, pozwala na precyzyjne ocenienie wieku ciążowego. USG przez powłoki brzuszne wykonuje się w późniejszych etapach ciąży.

Badanie dopochwowe USG to podstawowa metoda diagnostyczna stosowana w ginekologii i położnictwie. Pozwala na bardzo dokładne zbadanie wewnętrznych narządów kobiety i ewentualne wykrycie zmian w ich obszarze. Jest bardzo bezpieczne, dzięki czemu może być często przeprowadzane. W wielu przypadkach zastępuje tradycyjne badanie USG przez powłoki brzuszne.

Więcej informacji na temat dopochwowego badania USG na stronie klinikatazbir.pl.