Drewniany taras to niewątpliwa ozdoba domu. Nadaje niesamowitego klimatu otoczeniu wokół niego i jest świetnym miejscem na wypoczynek. Wbrew podejrzeniom taras z drewna jest też praktyczny i funkcjonalny – wtedy, kiedy wiemy jak o niego zadbać i jak go pielęgnować. Dowiedz się, które drewno najlepiej nadaje się na taras i co zrobić, aby służyło nam długie lata.

Jak wybrać drewno na taras?

Pierwszym krokiem do długiej żywotności drewnianego tarasu jest właściwe wybranie desek tarasowych. Co najbardziej nadaje się na taras? Warto pamiętać kupując deski drewniane na taras, że jest to inwestycja długoterminowa i nie warto na nich oszczędzać – tańsze deski są z reguły gorsze jakościowo i posłużą nam o wiele krócej. Po pierwsze niezalecane jest wybranie na taras drewna olchowego i bukowego – nie są odporne na wilgoć i pod jej wpływem wyginają się i deformują. Najpopularniejsze deski tarasowe to:

  • deski sosnowe – dosyć miękkie, ale o pięknym, jasnym kolorze
  • deski świerkowe – niezbyt drogie, charakteryzujące się widocznymi słojami i sękami
  • deski dębowe – drewno o dużej stabilności, twarde, odporne na wilgoć
  • deski z modrzewia syberyjskiego – eleganckie, o beżowym zabarwieniu
  • deski z drewna egzotycznego – takiego jak np. bangikirai, massaranduba, naturalnie zabezpieczone przed działaniem wody dzięki zawartym w nim olejkom i garbnikom

Podstawa solidnego tarasu

Aby móc długo cieszyć się pięknym i trwałym tarasem trzeba zadbać już o to przy jego montowaniu. Należy zwrócić uwagę, aby podłoże było stabilne i wykonane z przepuszczającego wodę materiału. Deski tarasowe powinny mieć co najmniej 2 cm grubości i być ułożone w odstępach co najmniej 0,5 cm – jak podkreślają specjaliści z firmy Pako-Bud.

Olejowanie tarasu drewnianego

Bardzo ważne jest, aby tuż po położeniu i zamontowaniu desek tarasowych pokryć je olejem. Olejowanie drewna chroni je przed wilgocią, deszczem i zmianą koloru pod wpływem promieni słonecznych. Chroni je nie tylko na zewnątrz, ale również wnika w jego głąb. Olejowanie należy powtarzać dwa razy w roku, aby utrzymać odporność desek drewnianych na warunki atmosferyczne. Najlepiej jest to robić wiosną oraz jesienią. Oferta środków olejowych do pielęgnacji drewna jest duża – od bezbarwnych po zmieniające kolor (także na imitujący drewno egzotyczne) – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Czy może impregnacja?

Drewno, które charakteryzuje się większą miękkością, delikatnością i niższą trwałością warto zaimpregnować. Najskuteczniejsza jest impregnacja metodą ciśnieniową, gdzie preparat impregnujący wtłacza się pod dużym ciśnieniem w głąb drewna. Warto też pamiętać o zaimpregnowania podkonstrukcji tarasu – również ona wpływa na żywotność tarasu. Przed zabraniem się do impregnacji tarasu sprawdź pogodę – wilgotne drewno nie przyjmie większości środków ochronnych. Idealna temperatura do prac z drewnem to 5-20oC.

Nie zapominaj o sprzątaniu

Taras tak, jak każde inne miejsce w domu należy regularnie sprzątać. W deskach gromadzą się szczątki roślin, błoto i piasek, dlatego, po zimie warto umyć taras wysokociśnieniową myjką. Najbardziej oporne zabrudzenia trzeba umyć przy pomocy ryżowej szczotki wzdłuż ryfli, przy czym w tym celu najlepiej wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone środki chemiczne. Regularne sprzątanie tarasu gwarantuje zachowanie jego piękna i trwałości.