Korony najczęściej wykonywane są po przebytym leczeniu kanałowym zębów przednich lub tylnych, kiedy chcemy ukryć martwy lub przebarwiony ząb. Korony służą do rekonstrukcji zęba, dzięki nim każdy może na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem. Można je mocować na implantach zębowych, gdy odtwarzane są brakujące zęby.

Co to jest korona zębowa?

To nakładki, nazywane również czapeczkami, na ząb. W sytuacji, gdy mniej inwazyjne metody są niemożliwe do wykonania lub ich końcowy efekt będzie niezadowalający, lekarze stomatolodzy ze Smile Design Clinic w Warszawie proponują swoim pacjentom właśnie takie rozwiązanie. Korony zębowe korygują kształt zęba, jego położenie i kolor. Poprawiają estetykę uśmiechu, dodają pewności siebie i podnoszą komfort życia.

Wskazania, czyli w jakich sytuacjach takie rozwiązanie jest najlepsze?

Jeśli nasz ząb jest bardzo zniszczony próchnicą, był leczony kanałowo – jest martwy, przy rekonstrukcji zgryzu czy w sytuacjach uniemożliwiających mniej inwazyjne metody. Korony zębowe w postaci mostków stosowane są w celu uzupełnienia braków w uzębieniu. Jeśli pacjent cierpi na wrodzony brak szkliwa, chce zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym lub ochronić go przed złamaniem, warto podjąć decyzję o nałożeniu korony nazębnej.

Jak wygląda założenie korony zębowej?

Kiedy zęby są mocne i zdrowe, koronę mocuje się na przylegających zębach. W celu przygotowania zęba do nałożenia korony, jest on szlifowany, a następny krok to dobór koloru korony, tak aby pasowała do koloru zębów. Ostatnim etapem jest naklejenie korony.

Jeśli brakuje nam jednego zęba, warto pomyśleć o implancie. Sztuczne korzenie tytanowego zęba swoim kształtem przypominają śrubkę. Do implantu przymocowuje się specjalny łącznik, będący bazą dla korony. Kolejnym krokiem jest dokręcenie korony.

Most protetyczny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z większymi brakami w uzębieniu. Na filarach mocowane są połączone ze sobą korony protetyczne. Za filary służą własne zęby lub implanty, otaczające lukę w uzębieniu. Wybierając takie rozwiązanie, należy pamiętać, że zęby graniczące z brakami muszą być odpowiednio przygotowane i oszlifowane.

Rodzaje koron zębowych

  1. Korony pełnoceramiczne – estetyczne, prawie identyczne jak zęby naturalne. Najczęściej stosowane przy uzupełnianiu zębów przednich. Nazywane inaczej koronami cyrkonowymi, ze względu na zawarty w nich tlenek cyrkonu.
  2. Korony porcelanowe, wykonywane na podbudowie metalowej – ich podstawę stanowi stal stomatologiczna, na którą napalana jest porcelana. Cały metal ukryty jest pod porcelaną, co gwarantuje estetyczny wygląd.
  3. Korony porcelanowe, wykonane na podbudowie metalowej złota – złoto ma silne właściwości przeciwpróchnicze, dlatego tego typu korony są polecane osobom borykającym się z problemami dużych braków w uzębieniu.
  4. Korony akrylowe – są traktowane jako tymczasowe rozwiązanie, nietrwałe. Stosowane u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do założenia porcelany.

Czy korony porcelanowe są trwałe?

Tak, ich trwałość jest oceniana na 10-15 lat.

Jak należycie dbać o korony?

W celu cieszenia się pięknym, białym uśmiechem, o korony należy dbać, tak jak o własne zęby. Należy je dokładnie szczotkować, powinny być myte minimum 3 razy dziennie. Trzeba pamiętać o stosowaniu nici dentystycznej, żeby pozbyć się drobinek pokarmów.