Kupowanie elektroniki przypomina obecnie chodzenie po polu minowym. Jeden nieostrożny ruch i wydajesz krocie na sprzęt, który nie jest wart nawet połowy tej sumy, albo kupujesz coś, czego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie. Są jednak proste sposoby, aby telewizor albo smartfon kupić w bezbolesny sposób – wystarczy wiedzieć, w jaki sposób handlowcy ze sklepów RTV-AGD sprzedają niepotrzebny

Co za dużo, to niezdrowo!

Im więcej produktów bierzesz pod uwagę, tym mniejsza prawdopodobne, że coś kupisz. Zanim staniesz przed półką pełną telefonów, zastanów się, co chcesz kupić – jakie cechy telefonu są dla Ciebie ważne? Jeśli nie posiadasz konta na instagramie i nie robisz sobie zdjęć co 5 minut, to nie warto inwestować w smartfon z wypasionym aparatem – prawdopodobnie i tak nie zauważysz różnicy między 8 a 13 mln pikseli. Nie szukaj porad w internecie – zostaniesz zarzucony masą specjalistycznych danych i tajemniczych skrótów.Co więcej, większość osób, które publikują opinię na temat sprzętu w internecie to niezadowoleni konsumenci – osoby, które dały się naciągnąć sprzedawcom. Zamiast tego spytaj przyjaciół, którzy robili ostatnio podobne zakupy, na które cechy sprzętu zwracać szczególną uwagę i które rozwiązania naprawdę są przydatne, a co jest tylko zbędnym bajerem.

Idealna elektronika nie istnieje!

Cofnij się pamięcią do momentu, kiedy ostatni raz kupowałeś coś – cokolwiek – do jedzenia, ubrania lub obejrzenia. Teraz spytaj sam siebie: czy jesteś zadowolony z tego, z czym wróciłeś ze sklepu? Bez względu na to, czy odpowiesz „tak”, czy „nie”, prawdopodobnie ma to mniej wspólnego z samym produktem, a więcej z tym, jakie są Twoje priorytety w trakcie zakupów. Kupując ser żółty zamiast przez kilka godzin szukać “złotego grala” wybierasz taki z możliwie najlepszym stosunkiem cena do jakości, lub po prostu swój ulubiony. Zastosowanie podobnej strategii przy wyborze sprzętu elektronicznego zaoszczędzi Ci wiele czasu i niepotrzebnych emocji. Przy wyborze nowego telewizora obniż swoje oczekiwania. Jeśli pogodzisz się z tym, że Twój nowy sprzęt nie będzie idealny, w dłuższej perspektywie będziesz zadowolony, że wybrałeś go tak szybko, bez zbędnego przeszukiwania portali internetowych.

Parametry sprzętu – najważniejsze?

W trakcie kupowania sprzętu, np. laptopa łatwo wpaść w pułapkę porównywania parametrów technicznych. Taka strategie jest pozornie najłatwiejsza – najpierw określasz pułap cenowy, później wybierasz sprzęt najlepszy w tej klasie. Jednak po takich zakupach może się okazać, że wybrane urządzenie jest wykonane z niskiej jakości materiału i nieporęczne. Co w takim razie robić? Pamiętaj, że laptop powinien pasować przede wszystkim do Twojego stylu życia, a o jego komforcie użytkowania decyduje nie tylko wielkość procesora, ale też design, użyte materiały lub czas pracy baterii. Najlepiej podzielić te cechy na trzy grupy. Pierwsza – najważniejsza grupa – wymaga odpowiedzi na pytania: Czy podoba Ci się design tego laptopa? Czy jest wygodny w użyciu? Czy zmieści się w torbie podróżnej? Potem dopiero oceń jego wartość techniczną (to grupa cech nr 2): wielkość ekranu, rozdzielczość, ilość pamięci, czyli rzeczy, o których dotąd sądziłeś, że są kluczowe. Dlaczego uważamy, że wizualne i praktyczne atrybuty sprzętu są ważniejsze niż jego potencjał techniczny? Bo mimo wszystko większość ludzi przywiązuje wagę do wyglądu otaczających ich rzeczy i jeśli coś jest brzydkie, trudno im w pełni cieszyć się z ich posiadania. A jeśli chodzi o trzecią grupę cech…

Co za dużo to niezdrowo!

Wszechstronne urządzenia są często trudne w obsłudze, więc często kurzą się na półce a ich miejsce zastępują prostsze sprzęty. Producenci często oferują profesjonalne sprzęty amatorom z zasobnymi kieszeniami, wiedząc, że nie wykorzystasz nawet połowy funkcji urządzenia. Z drugiej strony, popularnym sposobem na “odświeżenie” technicznie starszych urządzeń jest wypisanie wszystkich ich funkcji – oszołomiony konsument wybierze telewizor z dłuższą specyfikacją techniczną, jeśli ma do wyboru dwa w podobnej cenie.

Nie ma takiego prawa, które zmusiłoby producentów sprzętu do ograniczenia oferty, więc nie masz wyjścia – musisz podejmować decyzje. Możesz jednak uniknąć pułapek, które na Twojej drodze stawiają podczas zakupów producenci i sklepy, korzystając z naszych porad.