Na skórze człowieka bardzo często pojawiają się różne znamiona. Zwykle stanowią wyłącznie defekt natury estetycznej, ale niektóre z nich mogą przekształcać się nawet w groźne nowotwory. Ważna jest więc kwestia usuwania takich zmian. Sprawdźmy zatem, jakie sposoby oferuje nam medycyna.

Znamiona na skórze – czy są groźne?

Na naszej skórze w przeciągu całego życia mogą pojawiać się różnego rodzaju znamiona. Najczęściej przyjmują postać plamek lub wypukłości. Większość z nich jest niegroźna, ale niektóre mogą przekształcać się w złośliwy nowotwór. Najpopularniejsze to znamiona barwnikowe (pieprzyki). Mogą mieć łagodny lub złośliwy charakter. W tej grupie znajdują się m.in. plamy soczewicowate, znamię Beckera oraz znamię błękitne. Innego rodzaju znamiona skórne to np. brodawki łojotokowe, włókniaki czy różnego rodzaju naczyniaki. Pamiętajmy zatem, aby każde znamię pokazać dermatologowi, który oceni jego charakter. Niektóre znamiona należy bezzwłocznie usunąć, inne z kolei można zlikwidować, np. ze względów estetycznych.

Najpopularniejsze metody usuwania zmian skórnych

Wyróżniamy kilka sposobów usuwania znamion skórnych. Klasyczna metoda chirurgiczna jest wybierana, kiedy istnieje konieczność przesłania próbki do badania histopatologicznego. Inne popularne sposoby to również radiochirurgia i laseroterapia.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych w Klinice Miracki przeprowadzane jest w przypadku wskazań do pobrania materiału do badania histopatologicznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina zmianę z marginesem zdrowej tkanki przy pomocy skalpela, po czym zszywa ranę (po wygojeniu zostaje mała blizna). Po kilku dniach Pacjent musi zgłosić się na kontrolę i zdjęcie szwów.

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Usuwanie znamion skórnych laserem CO2 to dziś najpopularniejszy sposób. Zabieg nie wymaga zastosowania znieczulenia, ponieważ skóra w trakcie jego przeprowadzania jest chłodzona strumieniem zimnego powietrza. Wiązka światła laserowego oddziałuje na zmianę i doprowadza do jej bezkrwawego odparowania. Skóra po zabiegu laserowym goi się bardzo szybko (laser nie pozostawia blizn).

Zabieg radiochirurgii

Metoda ta umożliwia precyzyjne wykonanie cięcia i jednoczesną koagulację tkanki. Dzięki temu zmiana jest usuwana przy minimalnym krwawieniu. Zabieg przeprowadza się przy pomocy urządzania wykorzystującego technologię diatermii radiofalowej. Procedura polega na krótkotrwałym podgrzaniu konkretnego obszaru skóry falą elektryczną lub magnetyczną. Metoda ta pozwala również na pobranie wycinka do ewentualnego badania histopatologicznego.

Wybór odpowiedniej metody

Wybór odpowiedniej metody usuwania zmian skórnych jest uzależniony od kilku kwestii, m.in. ich rodzaju i wielkości. Jeśli istnieje podejrzenie, że znamię jest złośliwe, konieczne będzie zastosowanie metody chirurgicznej. W przypadku usuwania zmian ze względów estetycznych można skorzystać z innych metod,np. Discovery Pico laser – Kliniki Miracki używa go m.in. do usuwania przebarwień i blizn potrądzikowych.  Najczęściej wybór pada na skuteczną i bezpieczną laseroterapię.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Miracki.