Urządzenie łazienki dla dzieci to ogromne wyzwanie. Powinna być przede wszystkim bezpieczna oraz atrakcyjna dla nich, aby codzienna higiena był przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem. Jak urządzić bezpieczną łazienkę z pomysłem dla dzieci? Co uwzględnić w projekcie łazienki dla najmłodszych?

Bezpieczna łazienka dla dzieci

Aranżując przestrzeń łazienkową przeznaczoną dla najmłodszych domowników, powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim kwestię zapewnienia im bezpieczeństwa. Unikajmy ostrych rogów umywalek czy mebli, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych siniaków i urazów, kiedy maluch będzie biegał po łazience. Umywalka dla dzieci powinna być przede wszystkim stabilna, by można było bezpiecznie oprzeć się na niej. Warto wybierać te szafkowe, ponieważ umywalki dla dzieci w postaci wiszącej mogą okazać się mało stabilne.
Głównym niebezpieczeństwem dla dzieci w łazience są środki czystości. Należy zadbać o to by były odpowiednio wysoko schowane lub w miejscu niedostępnym dla dziecka, ponieważ zawsze istnieje zagrożenie, że może wylać na siebie zawartość lub co gorsza połknąć płyn.  W tym przypadku bardzo przydatne są blokady szafek i szuflad.

Maty antypoślizgowe, dywaniki, podesty – dla wygody i bezpieczeństwa malucha

Oczywiście dbając o bezpieczeństwo w łazience najmłodszych członków rodziny nie można zapomnieć o matach antypoślizgowych rozłożonych w kabinie prysznicowej lub przy wyjściu z wanny, aby ochronić dziecko przed ewentualnym poślizgnięciem się i przewróceniem. Współczesne maty i dywaniki łazienkowe są kolorowe i przyjemne w dotyku, jak np. te które oferuje sklep viplazienka.pl. Spośród wielokolorowych mat i dywaników na pewno wybierzesz coś co będzie zarówno bezpiecznie oraz ładne i estetyczne.
Dobrym rozwiązaniem jest też zakup specjalnych podestów z powłoką antypoślizgową. Niektóre z nich mogą mieć schodki, by mogły korzystać z nich bardzo małe dzieci i były w stanie dosięgnąć do umywalki.
Równie popularne są nakładki na sedes, które umożliwią dzieciom skorzystanie z toalety. Sedes dla dzieci powinien być wyposażony w nakładkę zmniejszającą otwór, najlepiej z uchwytami po bokach, by zapobiec utraty równowagi. Trzeba jednak pamiętać, że nawet takie rozwiązania nie dają 100% gwarancji bezpieczeństwa, dlatego korzystanie z łazienki, szczególnie wśród małych dzieci, powinno odbywać się pod nadzorem dorosłych.

Łazienka z pomysłem dla maluchów – aranżacje

Następnie warto zadbać o estetykę i kolorowy wystrój łazienki, który zachęci dzieci do korzystania z łazienki. Każdy maluch będzie zachwycony motywem ze swojej ulubionej bajki, jednak warto pamiętać, że dzieci szybko dorastają i ich gusta również. Ryzykownym rozwiązaniem będzie na pewno urządzenie łazienki w klimacie ulubionej kreskówki lub postaci z bajki, szczególnie jeśli ich postaci będą np. namalowane na ścianie lub kafelkach. Dlatego jeśli nie chcemy robić remontu zbyt szybko, warto postawić na zabawne akcesoria, które łatwo można wymienić tanim kosztem, np. dywaniki, maty łazienkowe, zasłony prysznicowe. W Centrum Budowlanym Vip Łazienka znajdziesz np. dozownik na mydło w kształcie wesołej, zielonej żabki czy zasłony prysznicowe w kolorowe, dziecięce motywy, które na pewno pokochają maluchy.

Łazienka z wanną czy prysznicem?

Czy łazienka dla dzieci to koniecznie łazienka z wanną? Oczywiście, że nie! Brodziki i kabiny prysznicowe także występują w tak wielu wersjach, że znajdą się wśród nich również te wyjątkowo przyjazne małym dzieciom. Na przykład gdy zdecydujesz się na zakup głębokiego brodzika, maluch będzie mógł od czasu do czasu posiedzieć i popluskać się w nim tak samo jak w wannie.