Podczas upałów nasz organizm traci aż 2-2,5 l wody, a wraz z nią cenne dla zdrowia witaminy i minerały – sód, chlor, wapń, magnez oraz potas. Im wyższa temperatura, tym większe straty, dlatego konieczne jest dbanie o regularne nawadnianie naszego organizmu i uzupełnianie ewentualnego deficytu. Co najlepiej spożywać w trakcie upalnych dni? Oczywiście napoje bogate w składniki mineralne i witaminy. Podstawą zrównoważonej diety powinna być przede wszystkim woda źródlana, która nie tylko skutecznie ugasi pragnienie, lecz także dostarczy organizmowi potrzebnych mikroelementów.

 Prawidłowe nawodnienie kluczem do dobrego samopoczucia

Uczucie pragnienia, tak często towarzyszące nam podczas intensywnych upałów, jest pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że w naszym organizmie zaczyna brakować wody. Wbrew pozorom jej niedobór może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia, które może mieć bardzo groźne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Z tego też powodu konieczne jest regularne nawadnianie organizmu przez cały dzień i spożywanie przynajmniej minimalnej dawki wody odpowiedniej dla naszego trybu życia, masy ciała, a także indywidualnych predyspozycji. Nie zapominajmy w końcu o tym, że aż 70% masy naszego ciała składa się z wody i jej odpowiednia ilość jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W sytuacji, gdy zaczynamy odczuwać nadmierne rozdrażnienie i osłabienie, a gorszemu samopoczuciu towarzyszą nudności, wymioty, przyspieszony oddech oraz skurcze mięśni i zaburzenia rytmu serca, należy natychmiast uzupełnić poziom płynów i upewnić się, że nie doszło do odwodnienia. 

 Co pić w trakcie upałów?

Eksperci z zakresu żywienia i dietetyki są zgodni – podczas upałów najlepiej sięgać po sprawdzoną i dobrej jakości wodę. Koniecznie taką, która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych – zwłaszcza magnezu oraz wapnia. Tylko średnio- i wysokozmineralizowana woda mineralna dostarczy nam odpowiedniej ilości elektrolitów, którą tracimy wraz z potem. To jednak nie wszystko: oprócz rodzaju płynów bardzo ważna jest również ich temperatura. Choć większość z nas, chcąc zapewnić sobie orzeźwienie w upalne dni, sięga głównie po chłodne i zimne napoje, warto ograniczyć ich spożywanie i postawić na wodę w temperaturze pokojowej. Picie zimnej wody sprawia, że temperatura naszego organizmu zaczyna spadać, więc organizm, chcąc zachować konieczną równowagę, uruchamia mechanizmy chroniące przed większym jej spadkiem i generuje jeszcze większą ilość ciepła. W praktyce powoduje to, że upał staje się jeszcze bardziej dotkliwy.

 Miej wodę zawsze pod ręką!

Jak zapewnić sobie stały dostęp do wysokiej jakości wody pochodzącej z bezpiecznego i sprawdzonego źródła? Dar Natury wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom, oferując praktyczne rozwiązania, dzięki którym woda będzie zawsze w zasięgu naszej ręki. Producent nie tylko oferuje nam wodę o optymalnym składzie, która zapewni naszemu organizmowi odpowiednią ilość minerałów niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania, lecz także pozwala na wybranie opcji w pełni dostosowanej do naszych potrzeb. 

Możemy skorzystać z jednego z trzech rozwiązań: 

  • dystrybutorów wody: regularne dostawy wody źródlanej są znakomitym rozwiązaniem nie tylko do biur, lecz także domów, w których wszyscy domownicy na co dzień korzystają z wody. Dzięki optymalnemu składowi mineralnemu wody Dar Natury będziemy się cieszyć świeżym napojem bez ograniczeń, o każdej porze dnia;
  • filtrów do wody: wysokiej jakości urządzenia filtrujące marki Oasis montuje się bezpośrednio do sieci wodociągowej, co pozwala cieszyć się nieograniczonym dostępem do wody zdatnej do picia. Ten nowoczesny system filtrowania pozwala na zachowanie wszystkich substancji mineralnych zawartych w wodzie, przy równoczesnym oczyszczeniu jej z zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych oraz biologicznych;
  • wody w butelkach: świetne rozwiązanie dla firm, które chcą zapewnić pracownikom stały dostęp do wody butelkowanej o małej pojemności. Wystarczy wybrać dostawę wody w butelkach 0,5 lub 1,5 litra, aby każdy mógł mieć wodę zawsze ze sobą.

 Jakich napojów warto unikać podczas upałów?

Warto pamiętać, że istnieje sporo napojów, które podczas upałów są niewskazane. Dlaczego? Wszystko za sprawą ich właściwości, które mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu, a nawet przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Oto lista napojów, których warto unikać podczas upalnych dni:

  • mocna kawa, zawierająca dużą ilość kofeiny. Kofeina podnosi ciśnienie oraz działa moczopędnie, co prowadzi do wypłukiwania dużej ilości potasu zgromadzonego w organizmie. Dobrą alternatywą dla mocnej kawy podczas upałów jest kawa bezkofeinowa lub latte z dużą ilością lodu; 
  • mocna herbata w nadmiernych ilościach, która zawiera dużą ilość teiny. Teina działa podobnie jak kofeina, przez co sprzyja nadmiernemu usuwaniu elektrolitów z organizmu;
  • cola, słodkie napoje oraz napoje energetyczne, które zawierają dużą ilość kofeiny wypłukującej z organizmu cenne pierwiastki mineralne – w tym magnez i potas, odpowiedzialne za równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Z kolei cukier zawarty w słodkich napojach uniemożliwia poprawne wchłanianie płynów, jakie dostarczamy naszemu organizmowi, i przyczynia się do wolniejszego przenikania ich z przewodu pokarmowego do komórek całego ciała; 
  • alkohol, który powoduje nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zmniejsza wydolność układu krążenia. U osób spożywających alkohol podczas upałów może dojść do niebezpiecznych wahań ciśnienia, a nawet zaburzeń rytmu serca. 

 Chcesz zamówić dystrybutor, aby zapewnić sobie stały dostęp do wysokiej jakości wody? A może wolisz zainwestować w filtr, dzięki któremu będziesz korzystać z wody zdatnej do picia bez ograniczeń? Zajrzyj na stronę Daru Natury i zapoznaj się z atrakcyjną ofertą producenta!