Mała kuchnia przysparza problemów każdej pani domu. Wiecznie brakuje w niej miejsca, zarówno dla sprzętów kuchennych, jak i dla nas podczas gotowania. Na szczęście istnieje kilka prostych rozwiązań, aby małą i ciasną kuchnię zamienić w bardziej przestronną.

Wybór kolorów!

Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia wyglądała na bardziej przestronną powinniśmy zastosować jasne kolory na ścianach. Dzięki temu będzie wyglądała przestronnej. Wyeksponowanie jednej ściany poprzez nadanie jej bardziej zdecydowanego koloru sprawi, że kuchnia nabierze głębi. Ponadto materiał na podłogę również powinien być jaśniejszy. W ten sposób osiągniemy złudzenie większej przestrzeni.

Meble kuchenne!

Wybierając meble do niewielkiej kuchni, warto zwrócić uwagę na to by miały jak najwięcej przeszkleń, które optycznie powiększą przestrzeń. Lepiej jest również zrezygnować z drzwiczek otwieranych skrzydłowo. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż osłon przesuwnych, rolet i żaluzji.

Warto zainstalować duży, przynajmniej 80-centymetrowy blat kuchenny. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca w pasie pod ścianą na przechowywanie podręcznych narzędzi kuchennych, tj. noże, łyżki, cedzaki i innych. Ponadto poszerzenie blatu sprawi, że będziemy mogli zamontować głębsze szafki, w których możemy umieścić niezbędne przyrządy kuchenne lub naczynia. Zyskujemy również miejsce na potrzebne zawory i inne instalacje. Sprawdzą się także szafki i stoliki na kółkach oraz półki nad blatem, w których przechowywać będziemy drobne sprzęty niezbędne przy pracach kuchennych. Szafki najlepiej bezuchwytowe albo z dyskretnymi uchwytami.

Wybór sprzętu AGD!

Jedną z najcięższych decyzji dotyczących aranżacji kuchni, jest wybór sprzętu AGD. Wiadomo, że jeśli mamy mało przestrzeni, nie możemy sobie pozwolić na wszystkie wygody i luksusy, jakie oferują nam wszelakie sklepy ze sprzętem AGD. Najlepiej w takim wypadku pójść na kompromis. Jeśli zamierzamy zakupić zmywarkę, to lepszym rozwiązaniem okazać się może zlew jednokomorowy, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy trochę miejsca w naszej kuchni. Dobrym pomysłem jest zakupienie urządzenia wielofunkcyjnego, np. piekarnika z funkcją kuchenki mikrofalowej. Jeśli nie mrozimy dużo rzeczy w zamrażarce, to wystarczy nam lodówka z niewielkim zamrażalnikiem. W małej kuchni sprawdzi się też okap teleskopowy (wysuwany) lub okap do zabudowy.

Drzwi do małej kuchni!

Większość kuchni posiada standardowe drzwi rozwierane. Jednak nie zawsze można sobie na takie drzwi pozwolić, ze względu na niewielki metraż pomieszczenia. Dlatego w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjnie, a do takich należy wąska czy mała kuchnia, znakomicie sprawdzają się drzwi przesuwne. Otwieranie tego rodzaju drzwi nie powoduje bowiem zmniejszenie powierzchni pomieszczeń, co jest niezmiernie ważne w przypadku miejsc o niewielkim metrażu.

Pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni!

Mała, dobrze zorganizowana kuchnia to również umiejętność zagospodarowania przestrzeni. Nie ma mowy o pustych kątach, czy odstępach pomiędzy meblami. Aby maksymalnie wykorzystać metraż, możemy zakupić szafki z systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli wypełnione będzie całkowicie. W niewielkiej wnęce pomiędzy ścianą a szafką, warto zamontować półkę cargo, czyli wysoki, wysuwany model, który może posłużyć za domową spiżarnię. Niektóre warianty mebli wyposażone są także w wysuwane blaty, które można potraktować jako stolik lub dodatkowe miejsce do pracy.