Nietrzymanie moczu (łac. incontinentia urinae) jest to stan, w którym pacjent oddaje mocz bezwiednie, niezależnie od własnej woli. Może mieć on charakter przejściowy lub stały i posiada różnorodne przyczyny:

Przejściowy:

  • depresja, majaczenie
  • napady padaczkowe
  • zapalenia układu moczowo- płciowego
  • moczówka prosta
  • leki: moczopędne, przeciwdepresyjne

Stały:

  • zmiany w mięśniu wypieraczu pęcherza moczowego
  • niedrożność cewki moczowej
  • niewydolność mięśni przepony moczowo-płciowej

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ostatni punkt jest główną przyczyną tzw. “wysiłkowego nietrzymania moczu”.  Przepona moczowo-płciowa to inaczej mięśnie dna miednicy, które w normalnych warunkach zaciskają cewkę moczową oraz pochwę. W WNM mięśnie te nie zamykają prawidłowo cewki moczowej. Mocz wycieka bezwiednie z pęcherza (tzw. “popuszczanie moczu”), gdy rośnie w nim ciśnienie, co najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kaszlu, kichania lub śmiechu.

Problem ten dotyczy głównie kobiet- z racji aż dwóch kanałów w przeponie (cewki i pochwy) jest ona luźniejsza oraz znacznie słabsza mechanicznie. U mężczyzn dno miednicy przeszywa jedynie cienka cewka moczowa, co pozwala zachować wytrzymałość mięśni w tym obszarze.

Co robić z takimi dolegliwościami?

Chociaż nietrzymanie moczu często występuje u osób starszych, nie należy go traktować jako „normalnego” objawu starzenia się i zawsze trzeba dążyć do wykrycia jego przyczyny i wdrożenia prawidłowego leczenia – wyjaśniają specjaliści z Centrum Medycznego Bieńkowski, klinice z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie nietrzymania moczu. Należy pamiętać, że jeżeli ustalimy przyczynę nietrzymania moczu, to istnieje wiele możliwości jego skutecznego leczenia – dodają.

Jakie badania wykonać aby postawić prawidłową diagnozę?

Podstawą jest badanie urodynamiczne. Rozpoznanie urodynamicznego WNM ustala się na podstawie wyniku badania urodynamicznego w przypadku, gdy niewydolna cewka moczowa umożliwia wypływ moczu bez współistniejącego skurczu wypieracza. Warto również dołączyć do diagnostyki ultrasonografię, oceniającą pracę mięśni dna miednicy w skurczu.

Leczenie

Lekarze z Centrum medycznego Bieńkowski zaznaczają, że w razie wystąpienia objawów nie można bagatelizować problemu oraz należy jak najszybciej poddać się leczeniu.

W przypadku niskiego stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu można zastosować ćwiczenia mięśni Kegla z pomocą przezprzedsionkowego USG. Jak pokazują badania zastosowanie aparatu do oglądania skurczu mięśni przez pacjentkę znacząco poprawia wyniki ćwiczeń, dzięki czemu kobiety są w stanie kontrolować moment parcia na mocz.

W przypadku dużych zaburzeń ćwiczenia mogą okazać się nieskuteczne.  Warto  wtedy skorzystać z laseroterapii. Wiązka lasera stymuluje powstawanie włókien kolagenowych w kluczowych miejscach mięśni, dzięki czemu te obkurczają się. Prowadzi to do usunięcia problemu “luźnego dna miednicy”. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonywany bez znieczulenia. Nie wymaga on ze strony pacjentki żadnego dodatkowego przygotowania, natomiast cała procedura zajmuje nie więcej niż 30 minut.

Poznaj więcej metod leczenia na http:/usr/home/jarodbartenders/domains/morebeauty.pl/public_html/www.chirurgiaplastycznabydgoszcz.pl/