Mało kto rodzi się z idealnie równymi zębami, z których mógłby być całkowicie zadowolony. Na szczęście dla tych, którzy pragną z dumą prezentować nieskazitelny uśmiech, dzisiejsza ortodoncja ma szeroką ofertę zabiegów, które pomogą osiągnąć zamierzony cel. Wady zgryzu możemy korygować i tak naprawdę robią to osoby w różnym wieku. Ponieważ znacznie wzrosła świadomość pewnych konsekwencji wad zgryzu, rodzice coraz częściej reagują bardzo wcześnie i konsultują zauważone problemy ze specjalistą. Wczesna interwencja gwarantuje, że nasze pociechy nie będą w przyszłości mieć kłopotów i dylematów związanych z nie do końca perfekcyjnym uśmiechem. A co ze starszymi? Czy osoby w kwiecie wieku mogą jeszcze cieszyć się pięknymi zębami? Oczywiście! Coraz częściej na leczenie ortodontyczne decydują się nawet starsze osoby, zakładając stałe aparaty. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że drobniejsze wady można korygować bez konieczności stosowania stałych aparatów ortodontycznych. Do tego celu używane bywają miniśruby, zwane inaczej mikroimplantami.

Czym są miniimplanty?

Miniimplanty mają wiele zalet i w znacznym stopniu zwiększyły skuteczność leczenia ortodontycznego. Przede wszystkim są niewielkich rozmiarów, o czym świadczy sama ich nazwa. Z powodu swoich gabarytów są łatwe do usunięcia, gdy spełnią już swoje zadanie, a poza tym nie powodują uszkodzenia kości. Długość miniśruby ortodontycznej waha się od 6 do 12 mm, a średnica ma około 1,2 mm; posiada ona także małą główkę, na której umocowane zostaną odpowiednie systemy ortodontyczne. Gdzie zostają osadzone? W różnych miejscach jamy ustnej, np. na podniebieniu, choć standardowo umieszcza się je w określonym miejscu w żuchwie lub szczęce. Miniimplanty wszczepiane są w okolicy korzenia. Trzymają się naprawdę dobrze i zazwyczaj już po ich zakotwiczeniu można je normalnie ,,użytkować”. Ważne też, że w żaden sposób nie wpływają negatywnie na wygląd osoby poddanej kuracji.

Jak pracują mikroimplanty?

Jak tłumaczą specjaliści z warszawskiej ORTOFAN Clinic, moc mikroimplantów polega na tym, że tkwią stabilnie, nie zmieniając swojego położenia, a przy tym ciągną ząb w odpowiednim kierunku. Umieszczane między zębami są swego rodzaju kotwicą dla wyciągów pracujących nad właściwym ustawieniem zębów. Umożliwiają precyzyjne kontrolowanie przebiegu leczenia, a także znacznie je przyspieszają.

Na plus dla miniśrub!

Miniimplanty są wykorzystywane z powodzeniem w leczeniu ortodontycznym, a jak zapewniają eksperci z ORTOFAN Clinic, mają wiele zalet, które warto rozważyć. Do najważniejszych należy biokompatybilność miniśrub, co decyduje o bezpieczeństwie ich stosowania. Są łatwe do założenia; podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, procedura jest krótka i bezbolesna. Również zdjęcie miniimplantu przebiega szybko i bez komplikacji, a kość goi się bardzo szybko.

Dla kogo miniimplant?

Założenie miniimplantów pomaga w rozwiązaniu wielu ortodontycznych problemów. Stosowane jest podczas rozszerzania i ściągania zębów oraz przy zamykaniu przestrzeni po brakujących zębach. Ale to nie wszystkie sytuacje, kiedy miniimplant będzie pomocny. Wspomagają one leczenie ortodontyczne, przez umożliwienie przesuwania całych grup zębów z wykorzystaniem wszczepów jako punktów oparcia, jeśli własne zęby nie stanowią wystarczającego. Miniimplanty stosowane są także w sytuacji, gdy konieczne jest stabilniejsze mocowanie protezy, która do tej pory luźno ,,latała”. W tym przypadku wszczepia się 4 implanty w dolną szczękę, zaś 6 w górną i na nich mocuje protezę.

Planujesz korektę zgryzu, nosisz się z zamiarem założenia aparatu ortodontycznego? Zobacz, czym są miniimplanty i czy mogą Ci w czymś pomóc www.klinikaortofan.pl.