Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, dzięki której możliwe jest uzyskanie pięknego uśmiechu wedle potrzeb pacjenta. W jej zakres wchodzą zabiegi takie jak wybielanie zębów oraz zakładanie różnego rodzaju uzupełnień zęba. Sposobem na szybkie uzyskanie estetycznego wyglądu zębów jest założenie na nie licówek. Czym są licówki, jakie korzyści daje ich założenie oraz dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem?

Licówki

Licówka to cieniutki płatek wykonany z kompozytu lub porcelany, który przyklejany jest na przednią powierzchnię zęba. Dzięki temu pozwala zamaskować wszystkie niedoskonałości zęba, zaczynając od przebarwień, nieestetycznych wypełnień, po niewielkie uszkodzenia aż po korekcję ustawienia zębów. Możliwe jest ich wyprostowanie optyczne oraz zniwelowanie przerw międzyzębowych. Metoda ta nie zastąpi leczenia ortodontycznego, jednak jest świetnym sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu bez bólu i przede wszystkim bez czekania na efekty.

Ponieważ licówki zakładane są na przednią powierzchnię zęba, przed ich nałożeniem należy nieco spiłować zęby. Jest to niezbędna czynność, ponieważ założenie licówki na nieoszlifowany ząb mogłoby skutkować jego wystawaniem przed inne zęby i niemieszczenie się w rzędzie. By tego uniknąć, przeprowadza się delikatne szlifowanie, dzięki czemu ząb wraz z licówką idealnie pasuje do swojego miejsca i wygląda naturalnie.

Wskazania do założenia licówek

Licówki szczególnie polecane są osobom, u których:

 • występują przebarwienia korony zęba, powstałe w wyniku martwicy zęba, wad rozwojowych szkliwa, przyjmowania leków,
 • występuje nieprawidłowy kształt zęba. Za pomocą licówek kompozytowych możliwa jest korekta kształtu, można ząb skrócić, wydłużyć, poszerzyć lub zwęzić w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji pacjenta,
 • występują przerw międzyzębowe, na przykład diastemy. Bywają przyczyną nieestetycznego uśmiechu oraz kompleksów z tym związanych, jednak licówki pozwalają znacząco zmniejszyć lub też całkowicie wyeliminować ten problem,
 • został złamany ząb, w szczególności sieczny przedni – w miejscu tym licówka sprawdzi się lepiej niż standardowe wypełnienie ze względu na dużą siłę nacisku w nim występującą.

Licówki mają większą wytrzymałość niż wypełnienia z reguły używane w podobnych przypadkach.

 Przeciwwskazania do założenia licówek

Licówki nie powinny być zakładane u osób, u których:

 • występują nieprawidłowości zgryzowe, w szczególności nagryz odwrotny oraz zgryz urazowy przy zgryzie prostym,
 • występuje zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci,
 • występuje bruksizm,
 • utrzymywana jest zbyt mała higiena jamy ustnej,
 • występują bardzo zniszczone zęby (w tym wypadku lepiej sprawdzi się korona),
 • występują braki zębowe, które nie zostały uzupełnione protezami – licówki mogą ulec uszkodzeniu ze względu na ich znaczne obciążenie.

Zakładanie licówek

 1. Przed podjęciem decyzji o założeniu tego rodzaju uzupełnienia, należy dokładnie zbadać zęby i ocenić ich stan. W przypadku stanów zapalnych oraz znacznej ilości osadów i płytki nazębnej wskazane jest wykonanie zabiegu skalingu i piaskowania w celu oczyszczenia zębów oraz ich wyleczenie.
 2. Gdy zęby są już w dobrej formie, należy ocenić ich kształt oraz dobrać kolorystykę, tak by idealnie wpasowała się w uzębienie.
 3. Kolejnym etapem jest delikatne zeszlifowanie zębów oraz pobranie wycisków
 4. Przygotowane na podstawie wycisków, idealnie dopasowane do zęba uzupełnienia przyklejane są do zębów specjalnym klejem.

Licówki kompozytowe to świetny sposób na uzyskanie pięknego, estetycznego uśmiechu w krótkim czasie, bez potrzeby czekania na efekty. Wypełnienie takie jest trwałe i wygląda naturalnie. Jeśli chcesz założyć licówki kompozytowe, zapisz się na wizytę do Smile Design Clinic.