Czy wiesz, skąd bierze się próchnica i dlaczego cierpi na nią tak wielu Polaków? Otóż części osób skłonności do choroby zostały przekazane w genach. Ich liczba jest jednak nieporównywalna z liczbą osób, które cierpią na próchnicę z powodu zaniedbywania higieny jamy ustnej i stosowania nieodpowiedniej diety. Schorzenie łatwiej rozwija się też u osób starszych i cierpiących na choroby ogólnoustrojowe.

Powstawanie próchnicy

Ślina wraz z zalegającymi w jamie ustnej resztkami pokarmów i płynów tworzy na zębach osad zwany płytką nazębną. Stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii, naturalnie występujących w naszej jamie ustnej. Bakterie te, rozkładając cukry, wytwarzają szkodliwe dla dziąseł i szkliwa zębów kwasy oraz obniżają poziom pH. Samą płytkę można usunąć za pomocą szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Nie jest to możliwe, gdy dojdzie do jej mineralizacji, czyli powstania kamienia nazębnego. Kamień może usunąć wyłącznie stomatolog za pomocą specjalnych przyrządów. Taki zabieg jest nazywany skalingiem. Jeśli wystarczająco wcześnie nie poddasz się zabiegowi i nie zatrzymasz procesu niszczenia zęba, prawdopodobnie dojdzie do powstania w nim ubytku próchnicznego.

Profilaktyka przeciwpróchnicza

Odpowiednie przeciwdziałanie daje Ci duże szanse na uniknięcie choroby. Przede wszystkim Twoja codzienna higiena powinna obejmować co najmniej dwukrotne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz przepłukanie jamy ustnej przeznaczonym do tego płynem. Powinieneś też starać się oczyszczać zęby po każdym posiłku, aby nie pozwolić resztkom pokarmów zalegać na nich przez długi czas. Szczególnie narażone na osadzanie się drobinek jedzenia są zęby trzonowe i przedtrzonowe, mające wiele bruzd, a także przestrzenie międzyzębowe. Możesz oczyszczać zęby po posiłku przez szczotkowanie lub płukanie, a jeśli nie masz takiej możliwości, możesz żuć gumę. Codzienną higienę uzupełnij regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Podczas nich lekarz zrobi przegląd, usunie kamień nazębny, a w razie potrzeby rozpocznie leczenie lub wymieni stare plomby.

Ważną rolę w zapobieganiu próchnicy pełni dieta. Szczególnie niekorzystnie działają na uzębienie produkty o wysokiej zawartości cukrów prostych, czyli słodycze, słodki napoje i słodkie owoce. Pozytywnie na zęby działają natomiast pokarmy bogate w wapń. Za jeden z najbardziej pomocnych produktów uważany jest ser żółty. Dużą ilość wapnia zawierają też inne produkty mleczne, a także ryby, orzechy czy warzywa, takie jak brokuły i jarmuż. Niekorzystny wpływ na zęby ma palenie tytoniu i inne używki. Kolejnym sposobem na uniknięcie próchnicy jest leczenie wad zgryzu, gdyż krzywe zęby uniemożliwiają dokładne szczotkowanie.

Leczenie próchnicy

Próchnicę leczy się przez mechaniczne usunięcie zmienionej tkanki za pomocą tzw. borowania i wypełnienie ubytku, najczęściej materiałem światłoutwardzalnym. Pacjentów, którzy obawiają się bólu, uspokajają lekarze z warszawskiej Kliniki Smile Design Clinic. Oferują innowacyjny sposób leczenia próchnicy metodą ICON. Zabieg polegający na infiltracji próchnicy nie wymaga znieczulenia, gdyż jest bezbolesny.

Kiedy próchnica wymaga leczenia kanałowego?

Zmiany próchnicze nie zawsze są dla nas widoczne. Choroba może rozwijać się na powierzchni korzenia, nie obejmując korony zęba. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, który zauważy wszelkie nieprawidłowości i możliwie szybko rozpocznie leczenie. Leczenie endodontyczne stosuje się, gdy ubytek jest na tyle duży, że wstawienie implantu byłoby nieskuteczne.

Dlaczego ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia?

Każda choroba, w przypadku braku przeciwdziałania, rozwija się. Tak jest też z próchnicą. Ubytki stają się coraz większe, a szanse na szybkie pozbycie się problemu maleją.

Nieleczona próchnica i związany z tym rozwój bakterii może okazać się groźny dla całego organizmu. Do powikłań należą między innymi choroby ogólnoustrojowe, choroby układu pokarmowego czy różnego rodzaju zapalenia.