Przebarwienia potrafią nieestetycznie odznaczać się nawet na najbardziej gładkiej skórze. Najczęściej pojawiają się latem, ale to zima jest najlepszą porą roku na walkę z plamami pigmentacyjnymi. Dowiedz się jak dlaczego powstają przebarwienia i jak skutecznie je usunąć.

Przebarwienia są kojarzone z oznakami starzenia. Faktycznie z czasem mamy ich na twarzy coraz więcej, ale zaczynają pojawiać się w młodym wieku. Dlatego warto zwalczać plamy pigmentacyjne, gdy tylko je zauważymy. Osoby, które mają predyspozycje do powstawania takich zmian powinny stosować profilaktykę w postaci kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Bezpośrednią przyczyną pojawiania się przebarwień na twarzy jest nadprodukcja melaniny – barwnika odpowiadającego za kolor skóry i ochronę jej przed słońcem lub zwiększona ilość melanocytów, komórek wytwarzających tę substancję. Do ich nadaktywności może prowadzić wiele czynników. Między innymi: promieniowanie UV, wahania hormonalne, choroby wątroby, tarczycy i nadnerczy, używanie kosmetyków i leków mających działanie fotouczulające. Częstym widokiem są przebarwienia pozapalne powstające po zaleczeniu zmian trądzikowych.

Przebarwienia, które powstają w wyniku zbyt dużej produkcji melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów nazywamy naskórkowymi. Zalicza się do nich piegi, które powstają pod wpływem słońca, mają jasnobrązowy kolor, który ciemnieje po ekspozycji na promienie słoneczne. Pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i utrzymują się do starości. Wtedy zaczynają blednąć.

Kolejnym rodzajem przebarwienia naskórkowego jest melasma. To rodzaj zmiany, które najczęściej pojawia się u kobiet po trzydziestym roku życia. Nie do końca są znane przyczyny pojawiania się tych zmian pigmentacyjnych, które przybierają charakterystyczny maskowaty kształt. Występują na twarzy i mają nieregularne rozmieszczenie. Istnieje możliwość, że na ich powstawanie wpływają zaburzenia endokrynologiczne oraz ekspozycja na promienie ultrafioletowe.

Plamy starcze, inaczej nazywane soczewicowatymi, to zmiany które pojawiają się w kolorach od czarnego do jasnobrązowego. Jak sama nazwa wskazuje mają kształt ziaren soczewicy i najintensywniej rozwijają się pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Występują w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne.

Do przebarwień naskórkowych zaliczamy także plamy pozostające po zmianach trądzikowych. takie przebarwienia są znacznie bardziej widoczne u osób, które mają tendencję do rozdrapywania krost i grudek.

Usuwanie przebarwień

Istnieją kremy na przebarwienia, które opierają się na substancjach wybielających lub złuszczających. By zauważyć jakąkolwiek różnicę trzeba używać ich długo i systematycznie oraz pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Wyższa skuteczność mają zabiegi na przebarwienia takie jak laser FRAXEL re:store, który można wykonać w Klinice Medycyny Estetycznej Esteticmed.

“FRAXEL re:store Dual™ to najnowszej generacji  laser fraksyjny na świecie, który został stworzony w celu zwiększenia efektywności leczenia przebarwień oraz różnego rodzaju dyschromii skóry twarzy i całego ciała, a także wyeliminowania nieprzyjemnych odczuć, a co za tym idzie poprawie komfortu pacjenta. “ – zapewniają specjaliści z kliniki Esteticmed.

Przebarwienia to nie tylko problem osób starszych. Często nie zauważamy zmian pigmentacyjnych w młodym wieku, a to wtedy najłatwiej można je usunąć. Zanim staną się ciemniejsze i większe. Dlatego warto przyjrzeć się swojej skórze.