Pielęgnacja zębów mlecznych u niemowląt i dzieci jest bardzo istotna. Nie należy również do najłatwiejszych. Czym przemywać dziąsła? Może powinno używać się nitki dentystycznej? Jak namówić dziecko do mycia zębów? Jakiej pasty używać? To tylko kilka pytań, które może pojawić się w głowie rodzica.

Higiena jamy ustnej u niemowląt

Jeszcze zanim pojawią się pierwsze ząbki zaleca się przemywać dziąsła. Należy to robić gazikiem nasączonym przegotowaną wodą, po posiłku dziecka. To szczególnie zalecane, jeśli dziecko karmione jest butelką. Po pojawieniu się pierwszych ząbków można używać miękkich silikonowych nakładek na palec albo szczoteczek dostosowanych do wieku dziecka. Pastę do zębów można wprowadzić już po pojawieniu się pierwszych ząbków. Warto jednak pamiętać, że do momentu aż dziecko nie nauczy się jej wypluwać, należy stosować pastę z małą ilością fluoru. Mimo mniejszej ilości fluoru zaleca się przemycie zębów i dziąseł gazikiem nasączonym wodą, wypłukanie szczoteczki i ponowne umycie zębów – tym razem samą wodą. Dopiero po około trzecim roku życia można wprowadzić pastę z większą ilością fluoru (powyżej 1000 ppm). Brak fluoru, słaba higiena i jedzenie słodyczy może sprzyjać rozwojowi próchnicy już u najmłodszych.

Higiena jamy ustnej u małych dzieci

Już dwulatki i trzylatki chętnie sięgają po szczoteczkę do zębów. Naśladują tym samym rodziców. Warto pomagać dzieciom w myciu zębów, nawet do 8 roku życia. Oczywiście, nie chodzi o wyręczanie dziecka, a jedynie poprawianie go i zwracanie mu uwagi na dokładniejsze mycie jakiegoś obszaru. Warto również podarować dziecku szczoteczkę elektryczną. Ruchy szczoteczki elektrycznej są inne niż manualnej, warto zapytać dentystów w Smile Design Clinic w Warszawie, jak poprawnie używać takiej szczoteczki.

Higiena jamy ustnej u dzieci

Gdy dzieci stają się starsze, do higieny jamy ustnej można wprowadzić również płyny do płukania ust. Należy pamiętać, żeby były przeznaczone specjalnie dla dzieci i nie zawierały alkoholu. Takie płyny można wprowadzać już od 6 roku życia. Nici dentystycznej można stosować od 10 roku życia, gdyż wymaga dużo większej sprawności manualnej dziecka.

Jak często należy myć zęby u dzieci?

W praktyce mycie zębów po każdym posiłku jest bardzo trudne do wykonania. Najważniejsze, żeby dziecko umyło zęby po śniadaniu oraz wieczorem przed snem. Warto umyć zęby również po obiedzie lub chociaż przepłukać jamę ustną. Nie zaleca się jednak mycia bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnego posiłku. Należy wtedy odczekać około 30 minut.

Kiedy udać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

Pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego w Smile Design Clinic warto udać się już w pierwszym roku życia dziecka – około 7 miesiąca. Taka wizyta polega na instrukcji, jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej oraz jak ustalić dietę dziecka, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy. Następne wizyty powinny odbyć się w okolicach drugiego roku życia. Pierwsze spotkania są wizytami asymilacyjnymi i mają na celu zapoznanie dziecka z miejscem i dentystą. Są prowadzone na zasadzie zabawy i przyzwyczajania się do nowego miejsca. Po wizycie asymilacyjnej należy odwiedzać dentystę co 3-4 miesiące, żeby w razie potrzeby wykryć początki próchnicy, która w takim stadium zwykle jest jeszcze odwracalna.

Mycie kiwających się zębów mlecznych

Mycie takich zębów jest szczególnie ważne. Dzieci często omijają ruszające się zęby podczas ich mycia. Może to prowadzić do odkładania się przy nich płytki nazębnej, co prowadzi do stanów zapalnych dziąseł. Takie stany zapalne często krwawią i są bolesne. Kiwające się mleczaki myjemy bardzo delikatnie, ale dokładnie.