Dbanie o zęby niewątpliwie jest kwestią ogromnie ważną. By zachować je w dobrym zdrowiu, należy regularnie odwiedzać stomatologa i jak najszybciej leczyć wszelkie zmiany chorobowe. Jednak stomatologia to nie tylko leczenie zębów – to także pakiet zabiegów natury estetycznej, które mają za zadanie poprawić wygląd zębów oraz naprawić ewentualne defekty. Co można osiągnąć, poddając się zabiegom stomatologii estetycznej?

Stomatologia estetyczna

Gdy mówi się o stomatologii estetycznej, zazwyczaj pierwszą myślą jest wybielanie zębów. Jednak to tylko fragment tego, co ta dziedzina  ma do zaoferowania pacjentowi. Ogólnie rzecz biorąc jest to dział stomatologii, który zajmuje się dbaniem o piękny i zdrowy wygląd zębów. Efektem podejmowanych działań jest metamorfoza uśmiechu, która obejmuje poprawę koloru, kształtu, rozmiaru, kondycji zębów, skorygowanie przerw międzyzębowych i ogólne nadanie zębom estetycznego wyglądu.

Jakie zabiegi wchodzą w zakres stomatologii estetycznej?

  • skaling oraz piaskowanie, których efektem jest oczyszczenie zębów z osadów, kamienia nazębnego oraz przebarwień,
  • polerowanie zębów, będące doskonałym dodatkiem do wyżej wymienionych zabiegów,
  • odbudowa zębów wykonywana za pomocą wypełnień typu inlay, onlay,
  • poprawa kształtu oraz barwy zębów, osiągana poprzez założenie licówek,
  • korekta ustawienia zębów oraz naprawa wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego – tradycyjnego stałego, ruchomego lub przezroczystych nakładek na zęby,
  • wybielanie zębów za pomocą specjalistycznego żelu nakładanego bezpośrednio na zęby w gabinecie stomatologicznym lub z użyciem nakładek na zęby w domu,
  • uzupełnianie braków, ubytków zębowych – robi się to, zakładając implanty, mosty oraz korony na zęby.

Piaskowanie i skaling

Podstawowymi zabiegami z zakresu stomatologii estetycznej są zabiegi mające na celu oczyszczanie zębów. Piaskowanie i skaling to sposób na usunięcie kamienia nazębnego oraz osadów, które zbierają się na zębach w trakcie picia ciemnych napojów, takich jak kawa i herbata, oraz jedzenia potraw zawierających barwniki.

Skaling jest to zabieg, podczas którego usuwany jest kamień nazębny z koron zębów lub spod dziąseł. Powinien być wykonywany raz do roku, w przypadku osób palących częściej. Piaskowanie to uzupełnienie skalingu, polega na usunięciu płytki nazębnej oraz drobnych ilości kamienia nazębnego. Zabieg przeprowadza się za pomocą strumienia wody, w którym umieszczone są drobinki czyszczące. Pozwala to na usunięcie przebarwień i zanieczyszczeń oraz często stanowi wstęp do wybielania zębów.

Wybielanie zębów

Jest to zabieg, za pomocą którego można poprawić wygląd zębów, rozjaśniając je nawet o kilka odcieni. Gwarancją dobrego efektu i bezpieczeństwa jest wybielanie przeprowadzone w gabinecie dentystycznym z użyciem żelu wybielającego lub specjalnej lampy. Pacjent może także wybielać zęby w domu przy pomocy specjalnie zrobionych w gabinecie nakładek na zęby i żelu wybielającego.

Licówki

Są to cienkie, ceramiczne płytki mocowane na przedniej powierzchni zębów. Pozwalają na skorygowanie różnych defektów uzębienia, między innymi zamaskowanie przebarwień, poprawa kształtu zęba i ich wizualne wyprostowanie. Możliwe jest również usunięcie przerwy między zębami, tak zwanej diastemy. Założenie licówek jest możliwe jedynie po uprzedniej konsultacji ze stomatologiem, który zdiagnozuje ewentualnie przeciwwskazania, takie jak obrygzanie paznokci czy zgrzytanie zębami. Sam zabieg polega na uprzednim pobraniu wycisków od pacjenta, na których podstawie tworzone są licówki, które następnie przytwierdza się do zębów za pomocą specjalnego kleju. By efekt był jak najlepszy, warto przed założeniem licówek wyleczyć zęby oraz oczyścić je, usuwając kamień nazębny i osady.

Korony

Są to protetyczne uzupełnienia braków w uzębieniu. Z ich pomocą można zamaskować uszkodzony ząb i poprawić jego wygląd. Jak w przypadku licówek, uzupełnienia wykonywane są na podstawie pobranych wycisków, a następnie zakładane na ząb i zacementowywane. W przypadku większych ubytków zębowych stosuje się mosty, czyli kilka koron połączonych w szereg.

Istnieje kilka sposobów na poprawę wyglądu zębów. Jeśli chcesz, by twój uśmiech przeszedł prawdziwa metamorfozę, umów się na wizytę w Smile Design Clinic.