Skóra posiada bardzo elastyczne właściwości. Dzięki swojej naturalnej jędrności pozostaje napięta, a po wszelkich deformacjach i zmarszczeniach wraca do swojej pierwotnej formy, dzięki czemu, podczas uśmiechania się, krzywienia i robienia min, nie trzeba się martwić, że powstałe zmarszczki pozostaną na twarzy na zawsze. Właściwości te skóra zawdzięcza dużej zawartości kolagenu, tworzącego tkankę łączną. Zmniejszenie jego ilości jest główną przyczyną utraty jędrności skóry.

Dlaczego skóra jest jędrna i elastyczna?

Jędrna skóra jest wynikiem obecności dużej ilości kolagenu. To białko, które cechuje się bardzo dużą odpornością na rozciąganie. Stanowi główny budulec ścięgien, a także tkanki łącznej – jednej z warstw skóry, dzięki czemu jest ona elastyczna, napięta i gładka. Utrata kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek na twarzy i na dekolcie, a także luźnej skóry na całym ciele. Najczęściej proces ten następuję wraz ze starzeniem organizmu. Istnieją jednak dodatkowe czynniki, które mogą odpowiadać za utratę jędrności skóry.

Jakie są przyczyny utraty jędrności skóry?

Skóra marszczy się i traci swoje elastyczne właściwości wraz z procesem starzenia organizmu. Produkcja kolagenu zmniejsza się już około 20. roku życia. Jego utrata wiąże się z zanikiem właściwego napięcia skóry. Jest to zatem naturalne, gdy wraz  z wiekiem pojawiają się zmarszczki, a w wyniku utraty napięcia powstaje luźna skóra. Istnieją jednak dodatkowe czynniki, które mogą znacznie przyspieszyć utratę napięcia. Wpływa na to między innymi:

  • częste wahania wagi (gwałtowny przyrost masy ciała, jak również jej utrata są przyczyną rozstępów i pojawiania się luźnej skóry),
  • duże wysuszenie skóry (brak optymalnego nawilżenia znacznie obniża poziom napięcia),
    promienie UV (nadmierna ekspozycja na słońce, szczególnie w przypadku wystąpienia poparzeń słonecznych, a także częste korzystanie z solarium),
  • zaburzenia hormonalne (nieodpowiedni poziom hormonów płciowych, stosowanie antykoncepcji hormonalnej),
  • deficyt składników odżywczych w organizmie, szczególnie witaminy A, B i E, antyoksydantów, jonów soli i beta-karotenu,
  • palenie tytoniu,
  • zmęczenie i nadmierna ilość stresu,
  • brak aktywności fizycznej.

Przeciwdziałanie utracie jędrności skóry

Aby zachować jędrną skórę, należy przede wszystkim unikać powyższych czynników, które mogą przyspieszyć proces starzenia. Dodatkowo, warto zadbać o skórę poprzez stosowanie masaży, peelingów, a także dbając o aktywność fizyczną, która wzmacnia skórę i znacznie poprawia jej napięcie. Zachowanie zdrowej diety również pomaga w odpowiednim odżywieniu skóry, nadając jej zdrowy wygląd. Z ćwiczeniami i dietą warto jednak postępować ostrożnie, aby uniknąć gwałtownej zmiany wagi. Należy również pamiętać o optymalnym nawodnieniu organizmu, a także nawilżeniu skóry, stosując specjalne balsamy, które wspomagają jej ujędrnianie.

Zabiegi przeciw utracie jędrności skóry

Bardzo duże znaczenie w ujędrnianiu skóry, a także spowalnianiu procesu starzenia mają specjalne zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Klinika Beauty Skin  oferuje swoim klientkom zabieg ujędrniania skóry za pomocą urządzenia Zaffiro Z300, który polega na termoliftingu twarzy. Jest w pełni bezpieczny i bezbolesny, skutecznie redukuje oznaki starzenia. Innym zabiegiem na ujędrnianie skóry, jaki można wykonać w klinice Beauty Skin, jest ujędrnianie skóry za pomocą lasera Legend, który w bezpieczny sposób wygładza skórę, redukując zmarszczki za pomocą fal radiowych.