Stomatologia jest dziedziną wiedzy medycznej, która dynamicznie się rozwija. W przygotowaniu są nowe metody profilaktyki, leczenia i zwiększania estetyki uśmiechu pacjentów. Tą ostatnią kwestią zajmuje się stomatologia estetyczna. Nie trzeba przechodzić żmudnego leczenia ortodontycznego, aby móc cieszyć się pięknymi, równymi zębami. Jak tego dokonać?

Po co stosowane są licówki?

Obszarem zainteresowania stomatologii estetycznej jest wygląd zębów pacjenta. Stomatolog może zająć się zmianą koloru, ustawienia i kształtu zębów, między innymi z wykorzystaniem licówek. Pod pojęciem tym należy rozumieć bardzo cienkie płytki – nakładki, które są przyklejane na przedniej powierzchni zębów naturalnych pacjenta. Dzięki nim można ukryć diastemę, czyli przerwę między zębami, skorygować niewielkie wady zgryzu, poprawić od razu i trwale kolor zębów, zniwelować przebarwienia, uzupełnić uszczerbki wywołane urazem mechanicznym, wyregulować długość zębów i zmienić nieco ich kształt.

To stomatolog decyduje, jakie licówki zastosować u danego pacjenta. Mogą to być licówki tymczasowe, wykonane z akrylu, służące do zabezpieczenia zęba przed założeniem właściwych nakładek. Licówki kompozytowe są docelowe i wykonuje się je z mieszanki materiałów kompozytowych. Cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Mogą ulegać jednak przebarwieniom, co jest ich wadą. Lepsze są licówki ceramiczne lub porcelanowe, które zapewniają naturalny wygląd zębów, a przy tym nie trzeba martwić się, że osadzi się na nich kamień lub powstaną jakiekolwiek przebarwienia.

Dla pacjentów z prostym zgryzem

Jeśli zęby pacjenta są ułożone prawidłowo, stomatolog specjalizujący się w stomatologii estetycznej może zaproponować mu zmianę w postaci wybielania zębów. To bezpieczny i mało inwazyjny zabieg estetyczny. Ktoś mógłby powiedzieć, że można go wykonać w warunkach domowych, przy zastosowaniu różnych środków wybielających. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ nigdy nie wiemy, jak nasze szkliwo zareaguje na pasty wybielające, paski lub nakładki z wybielającym płynem.

Natomiast w gabinecie stomatologicznym wykwalifikowany, doświadczony stomatolog nałoży na zęby żel wybielający i będzie mógł dodatkowo wzmocnić efekt rozjaśnienia naturalnego koloru zębów dzięki użyciu lasera lub lampy. Efekt wybielania o nawet kilka tonów przy jednoczesnym zachowaniu doskonałego wyglądu i kondycji zdrowotnej zębów utrzymuje się średnio od 2 do 5 lat. Później zaleca się przeprowadzenie go ponownie.

Alternatywą jest wybielanie zębów w domu, ale po konsultacji ze stomatologiem, który wykona specjalne, indywidualnie dopasowane przezroczyste szyny do wybielania.