Domowe wędzenie mięsa jest stosunkowo łatwe, a wędzarnie ogrodowe stają się coraz bardziej popularne. Każdy może to zrobić! Aby stać się prawdziwym mistrzem wędzenia i operowania przydomową wędzarnią poznaj różnice pomiędzy wędzeniem na zimno i wędzeniem na gorąco od specjalistów grillomaniak.pl!

Wędzarnia ogrodowa – wędzenie na zimno

Wędzenie zimnym dymem ma długą historię. Technika ta była często wykorzystywana, aby móc przechować mięso na zimę, kiedy zazwyczaj go brakowało. Gospodarstwa często miały wędzarnię przydomową – specjalny budynek do wędzenia i przechowywania mięsa. Wędzenie na zimno dla większości kucharzy i mistrzów grillowania to po prostu proces dodawania smaku dymu do każdej żywności, nie tylko mięsa. Zwykle odbywa się to poprzez trzymanie żywności w nieogrzewanej komorze, do której pompowany jest dym z innej komory zawierającej palenisko. Zazwyczaj żywność wędzona na zimno jest już wcześniej gotowa do spożycia. Idealnymi produktami do wędzenia zimnym dymem są m.in. łosoś i inne ryby, chleb, kukurydza w kolbach, fasolka po bretońsku, różne sery, a nawet masło.

Dlaczego należy gotować mięso, jeśli jest one później wędzone na zimno w wędzarni?

Surowe mięso również może być wędzone na zimno, jeśli planujesz jeszcze później poddawać je odpowiedniej obróbce termicznej, ponieważ wędzenie na zimno opiera się  na wykorzystanie temperatury poniżej 40°C, czyli znacznie poniżej wymaganej temperatury do gotowania surowych mięs. Bakterie występujące w mięsie kurczaka, wołowinie, wieprzowinie i dziczyźnie nie ulegną zniszczeniu w temperaturach wędzenia na zimno. Dlatego po dodaniu smaku dymu w wędzarni ogrodowej powinno się przyrządzić mięso w bezpiecznej temperaturze, jak podkreślają specjaliści z grillomaniak.pl.

Wędzenie na zimno – czy wymaga ognia?

Pomimo nazwy, która może wprowadzać w błąd, należy wiedzieć, że do takiego przyrządzania żywności w wędzarniach przydomowych, potrzebne jest źródło ognia, które stworzy niezbędny do wędzenia dym. Ogień zazwyczaj jest w oddzielnej komorze niż żywność. Większość wędzarni ogrodowych ma przeciągi kontrolujące ciepło, które ograniczają przepływ tlenu. Im mniej tlenu, tym mniej ognia, a więc mniejsza ilość ciepła. Aby opanować tę technikę, musisz pamiętać o monitorowaniu temperatury w swojej wędzarni przenośnej.

Domowe wędzenie na gorąco

Wędzenie na gorąco jest zwykle wykonywane w temperaturach od 76°C do 150°C. Ta metoda nie tylko dodaje żywności aromatu dymu, ale także przygotowuje ją do spożycia. Wędzenie na gorąco świetnie się sprawdza przy wędlinach, które chcemy zjeść w najbliższym czasie, a nie długo przechowywać. Przed wędzeniem mięso jest zwykle nacierane ziołami, przyprawami, solą i cukrem, aby uwydatnić jego smak. Istotne jest też odpowiednie dobranie drewna do wędzenia. Drewno dębowe nadaje wyrazisty smak mięsu, takim jak wołowina i wieprzowina. Jeśli korzystasz z takiego czy inne twardego drewna, ważne jest, aby zanurzyć je w wodzie na około godzinę przed użyciem – mokre drewno będzie się palić kilka godzin, a suche może zniknąć w 20 minut. Drewno z drzew owocowych jest łagodniejsze i idealnie sprawdza się do wieprzowiny czy kurczaka.

Wybierz swoją ulubioną metodę wędzenia mięsa i innej żywności i ciesz się niesamowitym aromatem dymu! Wędzarnie ogrodowe możesz znaleźć na grillomaniak.pl.