O tym, że warto jeść witaminę C wiemy od dawna, ale wiedza jak ona potrafi pomóc naszej skórze nie jest już tak popularna. A potrafi sobie poradzić z wieloma problemami takimi jak szarość, widoczne naczynka, trądzik i przebarwienia.

Antyoksydant w kremie

Kwas askorbinowy, bo tak brzmi pełna nazwa tej substancji, jest szeroko stosowany w preparatach kosmetycznych Możemy znaleźć go w kremach, serach do twarz i peelingach. Z badań wynika, że regularne stosowanie witaminy C wzmaga syntezę kolagenu i elastyny w skórze poprawiając jej napięcie. Ma wbiegające działanie na przebarwienia spowodowane słońcem lub będące powikłaniem po trądziku. Dzięki czemu skóra zyskuje blask, staje się gładsza,  bardziej napięta i lepiej nawilżona.

Wprowadzenie do swojej pielęgnacji kosmetyków zawierających ten składnik będzie dobrą decyzją jeśli zależy nam na działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Witamina C potrafi przeniknąć do naczyń włosowatych w skórze zmniejszając ich nadreaktywność i rumień. Jest szczególnie polecana dla cer wrażliwych. Jednak w tym wypadku należy pamiętać by jej stężenie nie przekraczało 10%.

Rodzaje kwasu askorbinowego

Witamina C występuje w dwóch wersjach L i D. Ludzki organizm jest w tanie wchłonąć tylko jej lewoskrętną odmianę. W preparatach kosmetycznych wykorzystuje się jej wodny roztwór, który jest bardzo niestabilny i łato ulega rozpadowi. By temu zapobiec producenci łączą ją z innymi witaminami wzmacniając jej działanie. Warto także zwrócić uwagę na opakowanie, w którym zamknięty jest krem lub serum. Powinno być nieprzeźroczyste, najlepiej wykonane z ciemnego szkła, które nie pozwoli by składniki aktywne uległy utlenieniu.

Kwas askorbinowy należy do bardzo silnych antyoksydantów, dzięki czemu zapobiega degradowaniu struktury skóry spowodowanym wiekiem, działaniem promieni UV lub paleniem papierosów. Kuracje i zabiegi, które wykorzystują ten składnik potrafią zniwelować skutki złych nawyków nagromadzone przez lata, takie jak plamy posłoneczne, przebarwienia i głębsze uszkodzenia w strukturze tkanki.

Hamuje utlenianie się sebum na powierzchni cery, zapobiegając pojawianiu się zmian trądzikowych u osób dorosłych. Przyśpiesza gojenie bolesnych stanów zapalnych. Powoduje mikrozłuszczanie zapobiegając zatykaniu się ująć gruczołów łojowych. Dzięki tym właściwościom kwas askorbinowy jest polecany także dla osób z trądzikiem różowatym. Łączącym skłonność do powstawania zmian ze skrajną wrażliwością.

W trakcie stosowania preparatów zawierających witaminę C należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ ten składnik może powodować uczulenie na słońce, objawiające się podrażnieniem i przebarwieniami. Promienie UV powodują znaczny spadek tego składnika w skórze, dlatego warto ją zabezpieczyć by nie stracić efektów jakie daje kuracja.

Musicie wprowadzić kwas askorbinowy do codziennej pielęgnacji, jeśli chcecie:

  • poprawić jędrność cery,
  • pozbyć się przebarwień i zmniejszyć widoczność piegów,
  • przyśpieszyć gojenie wyprysków i zapobiec pojawieniu się nowych,
  • opanować rumień i skłonność skóry do zaczerwienień,
  • dodać twarzy blasku,
  • przeciwdziałać zniszczeniom spowodowanym przez wolne rodniki, takim jak zmarszczki i ziemista cera.

Jesień to idealny czas na zmianę podejścia do pielęgnacji i eksperymentowanie z nowymi składnikami, których nie powinno się używać latem. Witamina C będzie idealnym wyborem jeśli chcecie pozbyć się przebarwień po wakacjach, ale także poprawić koloryt skóry w czasie, gdy zaczyna szarzeć z braku słońca. Ten składnik jest szczególnie polecany dla cer zmęczonych, które są często spotykane w sezonie jesienno – zimowym. Spróbujcie jeśli chcecie dodać twarzy blasku, walczyć z już widocznymi oznakami starzenia lub przeciwdziałać ich powstawaniu.